Menu
Prihlásenie
  • Prijaté objednávky budeme vybavovať postupne po ukončení pandemických obmedzení.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
  • Pre mimoriadnu situáciu je vybavovanie ďalších objednávok pozastavené.
  • Prijaté objednávky budeme vybavovať postupne po ukončení pandemických obmedzení.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
  • Pre mimoriadnu situáciu je vybavovanie ďalších objednávok pozastavené.

Zdieľať    
Najväčší dlžník

10.02.2012

Komu dlžia Spojené štáty najviac peňazí?

Spojené štáty potrebujú ohromné sumy k stabilizácii svojej ekonomiky, takže si musia požičiavať kde môžu. Investori (zatiaľ) považujú americké štátne dlhopisy za \"bezpečný prístav\". Garantujú totiž výnos založený na dôvere v americkú vládu a jej schopnosť vybrať peniaze na daniach. Každý predaný dlhopis zvyšuje americký dlh, ktorý nedávno prekročil 15 biliónov a blíži sa k zákonnému dlhovému stropu 16,4 bilióny USD. Väčšinovým vlastníkom dlhu je súkromný sektor. Štátne inštitúcie držia okolo 40 %.

Komu dlží americká vláda najviac?

15. Švajčiarsko -  dlh USA: 113,9 miliardy USD

Hodnota amerického štátneho dlhu ktorý Švajčiarsko drží, dosiahla maximum - 147,5 miliardy USD - v auguste 2011. To je zhruba 28 % švajčiarskeho HDP.

14. Tchaj-wan - Dlh USA: 149,6 miliardy USD

Tchaj-wan držal po dlhú dobu relatívne stabilný objem amerických dlhopisov, ale v posledných dvoch rokoch prekonal Hongkong i Rusko.

13. Bankové centrá v Karibiku - Dlh USA: 185,3 miliardy USD

Do tejto kategórie sa radia inštitúcie na Bahamách, Bermudách, Kajmanských a Panenských ostrovoch, v Paname a Nizozemských Antilách. Najvyššiu sumu (213,6 miliardy USD) držala táto skupina v marci 2009.

12. Brazília - Dlh USA: 206,4 miliardy USD

Juhoamerická veľmoc držala najvyšší objem amerických dlhopisov (211,4 miliardy USD) v máji 2011.

11. Vývozcovia ropy - Dlh USA: 232 miliárd USD

Veľa ropy rovná sa veľa peňazí - a tiež veľa investícií do amerických štátnych dlhopisov. Skupina zahrňuje Ekvádor, Venezuelu, Indonéziu, Bahrajn, Irán, Irak, Kuvajt, Omán, Katar, Saudskú Arábiu, Spojené arabské emiráty, Alžírsko, Gabon, Líbyu a Nigériu.

10. Poisťovne - Dlh USA: 250,1 miliardy USD

Americké cenné papiere držia poisťovacie spoločnosti špecializujúce sa na poisťovanie majetku a životné poistenie.

9. Depozitné spoločnosti - Dlh USA: 284,5 miliardy USD

Táto skupina zahrňuje komerčné banky, sporiteľne a družstevné záložne. V roku 2011 sa ich dlhopisy viac než strojnásobili z minima v roku 2008 okolo 105 miliárd USD.

8. Spojené kráľovstvo - Dlh USA: 429,4 miliardy USD

Anglické investície do amerických štátnych dlhopisov v posledných rokoch hodne kolísali. Dnes sú na maximách a rapídne rastú. V roku 2008 držala Veľká Británia v amerických bondoch len 55 miliárd USD.

7. Americká vláda a miestne samosprávy - Dlh USA: 484,4 miliardy USD

Americká vláda a vlády jednotlivých krajín investovali skoro polovicu biliónu do štátnych dlhopisov. Súčasný objem predstavuje najnižšiu úroveň od novembra 2005.

6. Podielové a investičné fondy - Dlh USA: 653,5 miliardy USD

Podľa údajov FEDu držia investičné, burzovo obchodované a podielové fondy šieste najväčšie rezervy amerických štátnych dlhopisov i napriek tomu, že od decembra 2008 toto množstvo kleslo o viac než 105 miliárd USD.

5. Penzijné fondy - Dlh USA: 842,2 miliardy USD

Do tejto kategórie sa radia štátne i súkromné penzijne fondy. Spravujú rozsiahly objem prostriedkov, ktoré klienti požadujú investovať konzervatívne. Preto sú nútené voliť tie najbezpečnejšie nástroje.

4. Japonsko - Dlh USA: 1,038 bilióna

Jeden z hlavných amerických obchodných partnerov je zároveň jedným z najväčších veriteľov USA.

3. Ostatní investori - Dlh USA: 1,107 bilióna

Najdiverzifikovanejšia skupina investorov zahrňuje jednotlivcov, vládou sponzorované podniky, brokery a dealery, bankové trusty, firmy, neziskové organizácie a ďalšie. Celkovo držia viac než bilión USD v amerických štátnych dlhopisoch.

2. Čína - Dlh USA: 1,132 bilióna

Najväčším zahraničným držiteľom amerických štátnych dlhopisov je Čína. Maxima (1,173 biliónu) dosiahli je pohľadávky v júli 2011.

1. FED a vládne inštitúcie - Dlh USA: 6,328 bilióna

Zďaleka najväčšieho držiteľa amerického vládneho dlhu nájdete v Spojených štátoch. Fed vlastní zhruba 1,65 biliónu USD v amerických štátnych dlhopisoch (ide hlavne o dopad programov na nákup štátnych dlhopisov v rámci kvantitatívneho uvoľňovania), ostatné vládne inštitúcie (vrátane veľkých fondov ako Medicare Trust Fund a Social Security Trust Fund) držia zvyšok. Pred desiatimi rokmi bola tato čiastka \"len\" 2,5 bilióna.

<< späť