Menu
Prihlásenie
  • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.

Zdieľať    
Program Fedu nebude mať efekt

20.09.2012

Americká centrálna banka bude nakupovať cenné papiere.

Ďalšie uvoľnenie monetárnej politiky v podobe vykupovania dlhopisov americkou centrálnou bankou nepresvedčí firmy, aby požičiavali, investovali a prijímali zamestnancov.

Vyhlásil to v stredu šéf dallaskej pobočky Federálneho rezervného systému (Fed) Richard Fisher a dodal, že reakcia na iniciatívy centrálnej banky nie je taká, ako by to mohla naznačovať teória.

Fisher tiež varoval, že aj \"najmenšia odchýlka\" od inflačného cieľa, ktorý si banka stanovila na úrovni 2 %, môže \"ochromiť\" finančné trhy.

Podľa predstaviteľa Fed-u americké podniky čelia iba malým problémom pri získavaní finančných zdrojov a skôr ich zneisťuje výhľad americkej rozpočtovej politiky, ako aj možné dopady dlhovej krízy v eurozóne a hospodárskeho spomalenia v Číne.

Americká centrálna banka minulý týždeň oznámila, že bude nakupovať cenné papiere založené na hypotékach v hodnote 40 mld. USD mesačne, kým sa nezlepší výhľad situácie pri tvorbe pracovných miest.

Rozhodnutie centrálnej banky USA spojiť svoj nekonvenčný program nákupov dlhopisov priamo s ekonomickými podmienkami je bezprecedentným krokom, ktorý je znakom veľkého vystupňovania snahy o zníženie nezamestnanosti v krajine. 

<< späť