Menu
Prihlásenie
  • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.
  • Dodanie objednávok môže byť oneskorené. Prosíme o strpenie.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.
  • Dodanie objednávok môže byť oneskorené. Prosíme o strpenie.

Zdieľať    
Valuty budúcnosti

10.08.2012

Menové kurzy kolíšu, burzoví hráči investujú do zlata, potravín a surovín.

Ekonómovia si lámu hlavy otázkami: Vydrží euro? Prežije svet bez všemocného dolára? Aké meny nám prinesie budúcnosť?

Ekonomická kríza z roku 2008 podporila kritikov dolára za jeho nadvládu v globálnej ekonomike. Svetom sa ozývali hlasy mnohých krajín a regiónov, ktoré oznamovali svoje úmysly používať pri úhradách namiesto dolára svoje vlastné meny. V roku 2010 tieto úmysly oznámilo Rusko s Čínou. A Čína spolu s Japonskom informovali, že od júna 2012 začínajú s priamou zámenou svojich mien bez potreby ich premeny na doláre.

Zastúpenie svetovej rezervnej meny niekoľkými regionálnymi menami pokladá množstvo expertov za najpravdepodobnejší krok.

Budú vytvorené svetové menové zóny. Tri zóny už sú takmer isté – ide o dolár, euro a jüan a je možný ešte vznik ďalších dvoch až troch zón. Čo sa týka eura, tak USA sa teraz snaží ako môže, aby eurozóna zanikla.

Globálna ekonomika to ale bude mať bez univerzálnej meny, akou je v danej chvíli dolár, ťažké. Množstvo peňažných jednotiek bude mať za následok komplikácie vo vyčíslovaniach hodnôt, zníži sa stabilita a flexibilita celého systému. Napokon však svet bude jednu “hlavnú menu“ aj tak potrebovať.

Skôr či neskôr si svetová ekonomika svoju menu vyberie. O akú menu pôjde bude závisieť na ekonomickom potenciáli danej krajiny a od dôvery, ktorý do nej investori budú vkladať. Emitentom svetovej rezervnej meny sa musí stať krajina s veľmi silnou ekonomikou. 

<< späť