Menu
Prihlásenie
  • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.
  • Dodanie objednávok môže byť oneskorené. Prosíme o strpenie.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
  • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.
  • Dodanie objednávok môže byť oneskorené. Prosíme o strpenie.

Zdieľať    
Zlaté fondy

16.08.2012

Skrachoval fond investujúci do zlata.

V Poľsku začiatkom tohto týždňa skrachoval investičný fond Amber Gold, ktorý ponúkal investície do zlata. Poškodené sú desaťtisíce ľudí, len v Poľsku ich je podľa ekonomického denníka The Wall Street Journal asi 50 000.

Fond ponúkal vysoké zhodnotenie, ktoré mal dosahovať vďaka obchodom s derivátmi, úrady ale majú podozrenie, že fungoval na princípe pyramídovej hry.

Nezrovnalosti okolo fondu vyšli najavo už pred niekoľkými týždňami, a to v súvislosti s bankrotom leteckých spoločností OLT Express Regional a OLT Express Poland. Obe prevádzkovala spoločnosť OLT Express, ktorú práve fond Amber Gold vlastnil.

Obe letecké spoločnosti podľa agentúry PAP uviedli, že bankrot vyhlásili kvôli tomu, že sa Amber Gold stiahol z firmy OLT Express. Kolaps aeroliniek aj problémy fondu Amber Gold majú v Poľsku vážne dôsledky, pretože sa ukázalo, že pre OLT Express pracoval syn premiéra Tuska. Neodradilo ho ani to, že podľa tamojších médií vedel o pochybnej povesti zakladateľa fondu.

Fond Amber Gold bol založený v roku 2009 a v jeho čele stál 28-ročný Marcin Plichta. Firma, ktorá má sídlo v Gdansku, sa zameriavala na obchodovanie so zlatom. Komisia pre finančný dohľad (KNF) pritom už v roku 2009 Gdanskou prokuratúru upozornila, že fond Amber Gold zrejme vyvíja bankovú činnosť, hoci nemá potrebnú licenciu. Prokuratúra sa najskôr odmietla prípadom zaoberať a s vyšetrovaním začala až v roku 2011.

Škandál okolo fondu Amber Gold podľa WSJ otriasol dôverou v efektivitu finančnej regulácie v Poľsku. Denník pripomína, že Poľsko je najväčšou krajinou zo skupiny relatívne nových členov Európskej únie, a všíma si aj vplyv, ktorý škandál zanecháva v poľských politických kruhoch.

Fond Amber Gold ponúkal investície do zlata, ktorých hodnota sa odvíjala od cien kovu na svetových trhoch. Cenu zlata ale investície nenasledovali, fond sa angažoval v obchodoch s derivátmi, ktoré si vyberal podľa vlastného uváženia. Fond tvrdí, že klientom dlhuje asi 24 miliónov dolárov a sľúbil, že ich postupne vráti. Žiadny harmonogram pre výplatu peňazí ale zatiaľ nestanovil. 

<< späť