Menu
Prihlásenie
 • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
 • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.
 • Dodanie objednávok môže byť oneskorené. Prosíme o strpenie.
 • Obchodovanie s drahými kovmi je ukončené.
 • Obchodovanie s drahými kovmi je otvorené v pracovný deň v čase od 09:00 - 17:00 hod.
 • Dodanie objednávok môže byť oneskorené. Prosíme o strpenie.

Zdieľať    
Úžitok zlata

Tradičný úžitok zlata ako základu meny alebo obeživa už dnes neplatí, i napriek tomu banky stále držia svoje zlaté rezervy. Aj keď sa ich veľkosť nepatrne znižuje, ale stále je v bankových trezoroch centrálnych bánk uschované okolo 40 % svetových zásob zlata. Koniec šesťdesiatich a sedemdesiate roky 20. storočia priniesli zavedením "lacných" zlatých investičných mincí v Južnej Afrike a neskôr tiež v ďalších zemiach oživenie ďalšieho tradičného spôsobu užitia zlata. Napriek všetkému je ale hlavným odbytiskom zlata priemysel (elektrotechnický, letecký), ale i výroba šperkov, veda, výskum a oblasť medicíny.

Zlato sa stalo dôležitým materiálom v mnohých moderných aplikáciách a zohráva rozhodujúcu úlohu v rozvoji priemyselnej a ekonomickej činnosti v Európe, ako aj v ostatných častiach sveta. Zlato, ako mnohé iné kovy, sa stalo neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života, ale nie vždy sa uznáva ako také. Kovy a kovové zmesi zostávajú jedným zo základných vstupov pre procesy priemyselnej výroby a pre výrobky každodennej spotreby. Aj napriek novým vyvinutým syntetickým materiálom sa použitie a spotreba kovov za poslednú dekádu plynulo zvyšovala a v mnohých prípadoch sa aj naďalej zvyšuje.

Zlato je nevyhnutný materiál, ktorý zabezpečuje spoľahlivosť mnohých výrobkov, od zubného lekárstva po lietadlové motory. Od prvotných čias, kedy sa zlato používalo najmä v šperkárstve, jeho vynikajúce schopnosti a výnimočné vlastnosti umožnili širokú škálu použitia v mnohých priemyselných odvetviach, ako napr. elektronika, medicína, výskum vesmíru atď.

Zlato v šperkárstve

Hlavný trh zlata dnes tvorí oblasť šperkárstva, ktorá využíva kolo dvetisíc ton zlata ročne. Nanešťastie, metódy hromadnej výroby postupne prevýšili zručnosti tradičných ručných remesiel, zanechajúc za sebou dlhoročnú tradíciu a uctievanú profesiu. Na výrobu farebných odtieňov a zlepšenia odolnosti kovov pri nosení sa používajú zliatiny kovov. Prostredníctvom zlievania sa dajú vyrobiť farebné odtiene od tmavožltých až po rýdze zlaté, pohybujúce sa od zelenej až po fialovú.

Zlato v zubnom lekárstve

V stomatológii sa zlato vysoko oceňuje pre jeho vlastnosti - zlato neoxiduje, nehrdzavie, nie je toxické, nespôsobuje alergie a je biokompaktné. Zlato sa v tomto type aplikácie používa už okolo 2700 rokov a použitie zlata sa v modernej stomatológii stále rozširuje. Zlato sa používa na vykladanie, korunky a mostíky, zvyčajne sa používa ako zliatina s inými vzácnymi kovmi. Japonsko zostáva vedúcim výrobcom dentálneho zlata, nasleduje ho Nemecko a Spojené Štáty Americké. Dopyt v tejto oblasti sa však znižuje tým, že zlato nahrádzajú lacnejšie zliatiny a porcelán.

Zlato v medicíne

Fantastické schopnosti zlata inšpirovali staroveké generácie v ich lekárskom používaní. Naši predkovia verili, že zlato má uzdravujúcu silu. V modernej dobe je tento zázračný kov centrom vedeckých a lekárenských výskumov. Zdá sa, že pre tie isté biologické príčiny, pre ktoré sa zlato používa v stomatológii, je vhodné pre použitie vo veľkom množstve priamych lekárskych aplikácií. Zmesi zlata už preukázali svoju účinnosť pri niektorých liečbach rakoviny, tak ako pri liečbe artritídy, reumatizmu a zápalov. Iné lekárske použitie zahŕňa zlaté drôtiky pre kardiostimulátory, implantáty, náplaste, ampulky atď.

Zlato v elektronike

Druhé miesto v používaní zlata zastáva elektronika, ktorá využíva okolo 150 ton zlata ročne. Zlato je vynikajúci vodič elektriny a reflektor tepla. Preto sa široko využíva v elektronike a telekomunikačnej technike a nachádza sa v predmetoch každodennej spotreby, ako napr. kalkulačkách, mobilných telefónoch alebo počítačoch a v zložitejších zariadeniach, ako napr. vesmírnej mechanike, lietadlách a raketách.

Najvýznamnejšie použitie zlata v elektronike zahŕňa:

 • ukončenia kontaktov a konektorov na báze zlata
 • zlaté spojovacie drôty v polovodičových zariadeniach
 • hrubé a tenké zlaté vrstvy nanášané na plechy
 • pokovovanie rozprašovaním
 • spájkovací materiál na báze zlata
 • spájkovateľné povrchy na báze zlata na doske s plošnými spojmi

Zlato ako investičná komodita

Zlato je svojim spôsobom finančné poistenie. Ako história mnohokrát ukázala, je zlato najlepšou ochranou pred finančnou katastrofou. V prípade astronomickej inflácie, ochromujúcej deflácie či dokonca pri rozpade finančného trhu, poskytuje zlato bezpečie a istotu. Ako ukázali mnohé pády menových systémov, tí ktorí vlastnili zlato, nezostali bez prostriedkov. Ku zlatu sa ľudia uchyľujú tradične a inštinktívne.

Základné dôvody prečo investovať do zlata:

Istota

Zlato je chápané ako cenný kov. Už tisícročia poukazuje, že je jedným z najspoľahlivejších prostriedkov pre uloženie hodnoty.

Nezávislosť

Zlato je nezávislé na vládach, menách, produktivite a ďalších lokálnych ekonomických a politických faktoroch - jeho svetovú cenu ovplyvniť nemôžu.

Rezerva

Vlády a centrálne banky veria zlatu ako svojej finančnej rezerve, ktorá má slúžiť ako kotva pre prípad krízy ako tradičná a preverená poistka pre zlé časy.

Likvidita

So zlatom sa obchoduje 24 hodín denne. Zlato je univerzálna celosvetová "mena", ktorú môžete predať kdekoľvek a kedykoľvek na svete.

Stabilita

Napriek obvyklým cenovým pohybom na voľnom trhu zostává cena zlata podivuhodne stabilná. 
 

More nemá nikdy dosť vody, kráľovská pokladňa dosť zlata a mudrc dosť múdrych slov.